Nyheder

Mød Leyla Omraninejad – Project Manager i ADDvision

Jeg har før kørt ERP-projekter fra kundesiden og været bindeleddet mellem virksomheden og ERP-leverandøren. Det giver mig en rigtig god forståelse for vores kunder.
Udgivet: 16/06/2025
Mød Leyla Omraninejad – Project Manager i ADDvision

Hun har siddet på din stol. Nu sidder Leyla Omraninejad over for dig – og sørger for at indfri dine forventninger

 

“Jeg synes, at smil, indføling og overblik er utroligt vigtige elementer i forhold til at sikre den fremdrift, som både mine kunder og jeg selv ønsker.”

Leyla Omraninejad er projektleder i ADDvision Project Management Office og er bindeleddet, der matcher kundernes forventninger og udviklingsteamets løsninger:

 

“Her i vores Project Management Office, hvor jeg har været i 2 år, sidder jeg primært med ERP opgraderingsprojekter og konverteringsprojekter, eksempelvis når kunderne skifter fra et forældet system til Business Central. Sådan et projekt strækker sig typisk over mange måneder, nogle gange et helt år. Vi sidder også med de tekniske IT Infrastruktur-projekter, og det er som regel korttidsprojekter, som varer et par uger eller en måned.”

 

Mine ekspertiseområder

 

ERP

Supply Chain

Logistik

Processer i produktionsvirksomheder

I tvivl om nødvendigheden af en projektleder? Så følg Leylas dag her!

“Helt konkret sørger jeg for at få projektet startet rigtigt op og få det godt i mål. Jeg projektplanlægger og jeg projektstyrer. Jeg koordinerer deadlines. Jeg følger op på tidsplanen og budgetterne – følger vi planen? Overholder vi deadlines? Har vi leveret, hvad vi skal i forhold til budgettet på et givet tidspunkt? Jeg er limen: bindeleddet mellem projektet, kunden og det projektteam, der skal eksekvere.
Først og fremmest handler det om at få stakeholders godt på plads, finde de rigtige ressourcer internt, lave en tidslinje. Så kommer selve analysen af opgaven ned i detaljer: Hvad er kravene, hvilke dele af standard Business Central passer kunden godt, og hvor er der behov for ekstra løsninger? Og naturligvis afstemme med kunden, at de får, hvad de ønsker – ved starten, løbende og afslutningsvis, inden vi er klar til at gå live.”

 

Projektets ansigt … også når opgaven files til

“Er kunden utilfreds eller undrende? Så er det mig, de tager fat i, også hvis det handler om økonomien. Jeg er projektets ansigt udadtil overfor kunden. Ethvert projekt er en dynamisk proces, så change management og løbende dialog er livsnødvendig. Det er meget sjældent, at der ikke er behov for at file på projektet undervejs. Kunden forstår udmærket deres egne processer, og mangler bestemt ikke indsigt – men det er svært at forestille sig de processer i et nyt system. Så kan de leve med dem? Vil de have noget specialtilpasset?

Internt sørger jeg for at koordinere og kontrollere at mine kolleger leverer, hvad de skal til tiden, og hjælper med at prioritere opgaverne i projektet. Hver gang der er tilretninger, der ligger ud over det aftalte scope, så øges prisen. Vi – jeg – skal kunne navigere og dokumentere eventuelle ekstraudgifter. Det er mit ansvar, at teamet og især kunden er tilfreds. Vi har en ret tæt dialog.”

Har siddet i kundens stol – Leyla har 4 råd

“I hele min karriere har jeg samarbejdet meget med udviklere og konsulenter, og har opbygget en stor erfaring med kommunikationen. Den er afgørende. Jeg tror ikke, man kan blive en dygtig projektleder, hvis ikke man følger disse råd:

– hav finfølelse og forståelse for de mennesker, man arbejder sammen med – i alle sammenhænge.

– føl dig ind på kemien. Det kan man godt – hvis man gør sig umage! Justér dig selv og find rytmen i kemien. Tune ind på kolleger og kunder og alle deres forskellige måder at samarbejde på. Hvis man får kemien afstemt fra starten af, kan det bære projektet langt.

– forstå typen af kunde, forstå deres behov, forstå hvordan man formidler til netop den kunde

– kør aldrig 2 projekter ens – det handler om kunden.

”Oprindeligt er jeg indkøber af uddannelse, og siden har jeg arbejdet i produktionsvirksomheder, fx i salg, med logistik, som supply chain manager, og altid med ERP-tilgangen. Her har jeg været bindeleddet mellem virksomheden og ERP-leverandøren – så jeg har siddet og kørt projekterne fra kundens side af bordet, og det giver mig en rigtig god forståelse for vores kunder.
Den største udfordring generelt på tværs af alle projekter er at få formuleret, hvad det præcis er vi og kunden gør sammen. Er der ikke styr på det, virker alting hemmeligt, og timerne tikker bare løs.”

Det fokuserer jeg på at hjælpe kunderne med i 2025



tæt samarbejde omkring projektplanlægning

forventningsafstemning

bære kunden igennem fra start til slut, så de forstår både risici og fremdrift

hjælpe med at nå i mål med det rigtige indhold til tiden

Fremdrift, fremdrift, fremdrift!

”Jeg elsker fremdrift. En god dag for mig er en med nogle rigtigt gode møder med kunder, eller med opfølgning internt, hvor jeg føler, at vi rykker og bevæger os fremad. Når vi får nailet leveringerne til tiden – det er virkelig optur. Det fedeste er, når man kan mærke at kunden forstår, hvad der foregår og hvor vi er i processen. Når jeg kan svare på eventuelle udeståender og kunden føler, der er fremdrift og de føler sig i gode hænder. Sådan en dag har jeg et stort smil på.”

 

Kreativitet i kolonihaven

”Jeg er 44, og alenemor med vilje til en dreng på 7. Det betyder rigtigt meget for min arbejdsglæde, at jeg har så god en chef (Farhad Sharifi), for hos ham handler det om frihed under ansvar, og så får jeg den fleksibilitet, jeg har brug for. Det betyder, at overskuddet er der i weekenden til, at jeg og min søn tager ud i vores kolonihave i Ballerup. Her dyrker vi en masse ting og grøntsager, og passer have og hus og laver vandkampe og slikker sol og nyder at se blomsterne komme op af jorden. Jeg er vild med at male og tegne, så vi er også kreative, og upcycler ting – giver vores ejendele ny looks eller nye funktioner ved fx at male og ombetrække.”

 

Andre relaterede nyheder